Wyjaśnienie treści SIWZ -"Dostawa i montaż kolektorów słonecznych...
Termin ważności strony | 2014-01-08 |
---|
Choroszcz 18.12.2013r
Or — V. 271.23.2013
Wyjaśnienie treści Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia dotyczące postępowania „Dostawa i montaż kolektorów słonecznych służących do przygotowania ciepłej wody użytkowej w ramach realizacji zadania dostawy i montażu zestawów płaskich kolektorów słonecznych w budynkach mieszkalnych indywidualnych użytkowników i obiektach użyteczności publicznej Gminy Choroszcz w projekcie pn.: „Odnawialna energia słoneczna sposobem na poprawę czystości powietrza na terenie Gminy Choroszcz”
Na mocy art. 38 ust. 4 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 907, z późn. zm.) w odpowiedzi na skierowane do Zamawiającego zapytanie dotyczące treści Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia informujemy:
Zapytanie brzmiało:
1. Czy Zamawiający wyraża zgodę na zastosowanie kolektorów słonecznych o niższej niż 206°C temperaturze stagnacji, co znacząco wpłynie na wydłużenie żywotności kolektora ?
Odp. Zamawiający informuję iż po zmianie treści Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia w dniu 17.12.2013 r. ten parametr nie będzie brany pod uwagę przy ocenie ofert.
2. Czy kolektor słoneczny z szybą bez powłoki antyrefleksyjnej lub inną przepuszczalnością, ale posiadający większą moc, zostanie zaakceptowany przez Zamawiającego. Powłoka antyrefleksyjna wpływa jedynie na sprawność, która została wskazana, czy zatem kolektor nie posiadający szyby z powłoką antyrefleksyjną lub posiadający inną przepuszczalność i jednocześnie posiadający wymaganą sprawność i wymaganą moc jest zgodny z wymaganiami? Dzięki dopuszczeniu takiego rozwiązania Zamawiający będzie miał możliwość uzyskania ofert z kolektorami o uzyskach energetycznych większych niż wymagane, a co za tym idzie gwarantujących zwiększony efekt ekologiczny i ekonomiczny oraz zapewni zachowanie zasady uczciwej konkurencji będącej podstawową zasadą Ustawy Prawo Zamówień Publicznych, a także zagwarantuje przeprowadzenia postępowania w sposób zgodny z prawem.
Odp. Zamawiający informuję iż po zmianie treści Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia w dniu 17.12.2013 r. będzie oceniał kolektory tylko z powłoką antyrefleksyjną.
3. Czy Zamawiający dopuszcza zastosowanie kolektorów słonecznych o innych współczynnikach a1 i a2, ale posiadających większą moc i uzyski energetyczne? 0 parametrach energetycznych kolektora świadczy jego moc i uzysk energetyczny.
Odp. Nie — są one istotnymi parametrami do określania właściwości kolektora wg PN-EN-12975 — Zamawiający informuję o zmianie treści Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia w dniu 17.12.2013 r.
4.
Czy
Zamawiający dopuszcza kolektory słoneczne, których produkcja odbywa się
z zastosowaniem innego sposobu łączenia
rurek absorbera z blacha absorpcyjną jak lutowanie ciśnieniowe ?
Odp. Tak. Zamawiający informuję o zmianie treści Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia w dniu 17.12.2013 r.
5. Czy Zamawiający dopuszcza kolektory o konstrukcji innej niż rama z jednego profilu aluminium?
Odp. Nie. Wymóg został wprowadzony ze względu na wymagania długotrwałej i bezawaryjnej pracy po okresie gwarancji. Norma PN-EN-12975 nie zawiera wymagań odnośnie badań przyspieszonego starzenia.
6. Czy rurociągi solarne należy zabezpieczać dodatkowo na zewnątrz budynku płaszczem ochronnym, jeżeli izolacja solara posiada płaszcz z tworzywa sztucznego?
Odp. Zastosowane przewody muszą posiadać izolację zgodną z wymogami Prawa Budowlanego oraz mieć płaszcz odporny na czynniki atmosferyczne oraz inne ( np. ptaki). Wykonawca udziela gwarancji.
7. Czy pod pojęciem „zestaw do napełniania" (Szczegółowa Specyfikacja Techniczna, punkt 2.5 Charakterystyka zestawu pompowego) Zamawiający rozumie armaturę do napełniania i opróżniania instalacji czy pompę do napełniania instalacji ?
Odp. Zamawiający rozumie armaturę do napełniania i opróżniania instalacji.
8. Czy przez układ opomiarowania uzysku ciepła zamawiający rozumie sterownik z możliwością zliczania uzysku czy osobny ciepłomierz?
Odp. Zamawiający rozumie ciepłomierz bez elementów ruchomych — np. ultradźwiękowy.
9. Co Zamawiający rozumie pod pojęciem „systemowy odczyt wskazań" użytym w opisie układu opomiarowania ?
Odp. Zamawiający rezygnuje z tego zapisu.
10. W których instalacjach należy zastosować grzałki o mocy 3 kW, a w jakich o mocy 6 kW?
Odp. Zamawiający informuje iż należy zastosować grzałki o mocy 3 kW w wszystkich instalacjach.
11. Czy Zamawiający dopuszcza zastosowanie odpowietrzników ręcznych? Odpowietrzniki automatyczne pozostają otwarte tylko w momencie uruchamiania izolacji. Po rozruchy instalacji odpowietrzniki odciąć na zaworze. W przeciwnym razie, w sytuacji zagotowania płyny w stanie stagnacji, płyn solarny w postaci pary ucieknie z instalacji. Zastosowanie odpowietrzników ręcznych, zamykanych po odpowietrzeniu instalacji, daje ten sam efekt i jest tańszym rozwiązaniem.
Odp. Zamawiający informuję iż, przed odpowietrznikiem automatycznym należy zastosować zawór odcinający
12. Proszę o potwierdzenie, że dodatkowa automatyka sterująca pracą pompy ładującej górną wężownicę jest wymagana jedynie w przypadku pieców na paliwo stałe, nie posiadających sterownika. Zgodnie z projektami, w przypadku innych źródeł ciepła, ładowaniem górnej wężownicy sterować będzie automatyka źródła ciepłą (kocioł gazowy, olejowy, pompa ciepła).
Odp. Zamawiający wymaga sterowników jedynie do kotłów na paliwo stałe, kotły na gaz i olej posiadają automatykę mogącą sterować przygotowaniem c.w.u.
13. W punkcie 2.5 Charakterystyka zestawu pompowego Zamawiający wymaga, aby grupa pompowa była wyposażona w miernik przepływu oraz rotametr. Rotametr to urządzenie służące do pomiaru przepływu, zatem czy można zamontować tylko jedno z w/w urządzeń ?
Odp. Zamawiający wymaga, aby grypa pompowa była wyposażona w rotametr.
14. W których instalacjach należy zamontować lub wymienić pompę do ładowania zbiornika c.w.u. przez górna wężownicę ? Ile jest takich instalacji?
Odp. We wszystkich instalacjach ma być zastosowana nowa pompa (za wyjątkiem układów bez dogrzewu górnej wężownicy). Łączna ilość pomp wynosi 330 szt.
15. Proszę o potwierdzenie, że wszystkie obiekty w których zostaną zamontowane zestawy solarne posiadają instalację elektryczną wyposażoną w zabezpieczenia zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami. W przeciwnym wypadku proszę o potwierdzenie, że dostosowanie instalacji elektrycznej leży po stronie właściciela budynku. Zakres Zamówienia nie obejmuje modernizacji instalacji elektrycznej obiektu.
Odp. Pomieszczenie, w którym znajdować się będą elementy układu solarnego, musi mieć doprowadzoną przez Użytkownika instalację elektryczną wykonaną zgodnie z przepisami.
16. Proszę o potwierdzenie, że wszystkie pomieszczenia, w których przewidziano montaż węzła solarnego są wyposażone w instalacje elektryczną z zabezpieczeniami, instalację ciepłej i zimnej wody oraz instalację CO. Jeżeli brak w/w instalacji proszę o potwierdzenie, że doprowadzenie ich do pomieszczenia węzła solarnego leży po stronie właściciela obiektu.
Odp. Doprowadzenie odpowiedniej instalacji leży po stronie Użytkownika.
17. W Szczegółowej specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót przedstawiono minimalne parametry kolektora. Parametry te, częściowo nieposiadające z punku widzenia przedmiotu zamówienia wymiernego znaczenia dla Zamawiającego, ale także rzeczywista sytuacja rynkowa, wskazują jednoznacznie tylko na jeden możliwy do zaoferowania produkt, jakim jest kolektor marki Viessmann model Vitosol 300-F SV3A / SH3A. Tak sprecyzowane wymagania w sposób rażący i oczywisty naruszają zasady uczciwej konkurencji.
Wobec powyższego:
Żądamy zaprzestania nieuczciwego ograniczania konkurencji i dostosowania wymaganych parametrów do realnych warunków rynkowych.
Odp. Zamawiający informuję iż zmienił treść Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia w dniu 17.12.2013 r. Aktualne parametry dotyczące kolektorów zostały podane w zaktualizowanej SIWZ.
18. Żądamy opisania następujących parametrów SSTiOR w sposób:
Konstrukcja rur absorbera:
-
układ harfowy lub układ meandrowy,
każdorazowo z czterema drożnymi
króćcami przyłączeniowymi.
Sprawność optyczna i parametry cieplne odniesione do powierzchni apertury:
- sprawność optyczna: nie mniejsza niż 82,5%
- współczynnik strat a1: nie większy niż 3,66 [W/m2K]
- współczynnik strat a2: nie większy niż 0,020 [W/m2K2]
Moc użyteczna kolektora odniesiona do powierzchni apertury kolektora przy natężeniu promieniowania 1000 W/m2 oraz różnicy temperatury (Tm - Ta) wg PN-EN 12975-2:
- Dla Tm - Ta = 0K -> min. 825 W/m2
- Dla Tm - Ta = 10K -> min. 786 W/m2
- Dla Tm - Ta = 30K -> min. 696 W/m2
- Dla Tm - Ta = 50K -> min. 590 W/m2
- Dla Tm - Ta = 70K -> min. 468 W/m2
Odp. Konstrukcja i dane techniczne kolektora są opisane w tabeli 2.1 (SST) załącznik nr 7 do SIWZ po zmianach w dniu 17.12.2013r.
19. W zawiązku z wymaganiem minimalnej powierzchni czynnej 1,9 m2, żądamy uściślenia minimalnej powierzchni czynnej podanej w Załącznika nr 8 i nr 10 do SIWZ, w szczególności poprzez określenie iż wskazana w tych załącznikach powierzchnia jest powierzchnią czynną oraz jest wielokrotnością wymaganej minimalnej powierzchni czynnej jednego kolektora 1,9 m2.
Odp. W treści SIWZ w załączniku nr 8, skorygowano w dniu 17.12.2013 r. dane dotyczące powierzchni czynnej kolektorów słonecznych — min. 1.9 m2 oraz jej wielokrotności. Załącznik nr 10 do SIWZ takiej zmiany nie wymaga.
Z poważaniem
Zastępca Burmistrza
mgr inż. Mirosław Zalewski
Metryka strony