Zarządzenie Nr 243/10
Zarządzenie Nr 243/10
Burmistrza Choroszczy
z dnia 7 czerwca 2010 roku
w sprawie określenia norm wyżywienia oraz okoliczności, w których członkom Ochotniczych Straży Pożarnych przysługuje wyżywienie.
Na podstawie art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380) oraz art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.), zarządzam co następuje:
§ 1. Zarządzenie dotyczy członków Ochotniczych Straży Pożarnych, biorących udział w działaniach ratowniczych, ćwiczeniach lub szkoleniach, trwających co najmniej 6 godzin.
§ 2. Ustala się normy wyżywienia na zasadach określonych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 62 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68 ze zm.).
§ 3. Wartość pieniężna norm wyżywienia nie może przekraczać stawek określonych dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
§ 4. Przy ustalaniu składu posiłku należy kierować się zasadami racjonalnego żywienia, przy wykorzystaniu artykułów żywnościowych określonych w normach rzeczowych, w granicach obowiązujących stawek pieniężnych.
§ 5. 1. Jeżeli działania ratownicze, ćwiczenia lub szkolenia są prowadzone wspólnie z jednostkami Państwowej Straży Pożarnej, dopuszcza się wydawanie posiłków przez podmioty zaopatrujące te jednostki, po uprzednim zawarciu porozumienia z jednostką.
2. W przypadku braku porozumienia, o którym mowa ust. 1 lub akcji prowadzonej samodzielnie przez jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej, dopuszcza się wydawanie suchego prowiantu lub zakupu posiłków gorących. W razie zakupu gorących posiłków możliwe jest wykorzystanie innych artykułów żywnościowych, niż objęte normami, w granicach stawki pieniężnej określonej normy.
§ 6. Wyżywienie w formie suchego prowiantu można wydawać, gdy przygotowanie gorącego posiłku jest niemożliwe, jednak nie dłużej niż przez 24 godziny.
§ 7. 1. Pierwszy posiłek wydaje się po 6 godzinach działań ratowniczych, ćwiczeń lub szkoleń, w wysokości do 60% przysługującej normy wyżywienia. W przypadku przedłużenia czasu trwania powyżej 8 godzin otrzymują uzupełnienie do pełnej normy wyżywienia oraz dodatek uzupełniający.
2. Wartość całodobowego wyżywienia nie może przekroczyć normy wyżywienia uwzględniającej dodatek uzupełniający.
§ 8. 1. Napoje przysługują w ilości niezbędnej do zaspokojenia potrzeb.
2. Kierujący działaniami lub osoba przez niego upoważniona podejmuje decyzje o asortymencie napojów oraz ich wydaniu.
§ 9. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Metryka strony